در حال حاضر هواي شهر تهران به علت افزايش اين گازها بسيار آلوده است و مردم تهران خصوصاً دانش‌آموزان، براي خارج شدن از منزل، مسائل ايمني را در زمينه سلامت خود وديگران رعايت کنند.

 به افراد و دانش‌آموزان توصيه مي‌شود که حتي الامکان

١- از منزل خارج نشوند ولي اگر براي انجام کار و تحصيل ازمنزل خارج شدند، حتماً از ماسک‌هاي مورد تأييد وزارت بهداشت استفاده کنند و توجه داشته باشند که ماسک‌ها تنها براي استفاده در يکي دو ساعت مفيد است و نمي‌توانند در طول روز از آن   استفاده کنند.

٢- از آنجايي که دانش‌آموزان دستگاه تنفسي حساستري دارند، خانواده‌ها و مسئولان مدارس بايد در زمينه حفظ سلامتي آنها با رعايت قوانين و انجام اقدامات ضروري تلاش بيشتري داشته باشند.

دانش‌آموزاني که مدرسه نزديک منزلشان است، زماني که از مدرسه خارج شدند، بدون توقف به سمت خانه حرکت کنند و آنهايي که سرويس دارند، راننده سرويس شيشه‌ها را بالا بکشد تا هواي آلوده به داخل نفوذ نکند.

٣- به خانواده‌ها سفر به مناطق خوش آب ‌و هوا در اين ايام توصيه مي‌شود چرا که دور بودن از محيط آلوده بهترين پيشگيري و مناسب‌ترين درمان است
٤
-توصیه می گردد از میوه جات و سبزیجات تازه که حاوی مواد آنتی اکسیدانت می باشد استفاده گردد

٥- استفاده از داروهای آنتی اکسیدانت مانند قرص جوشان فلوموسیل برای پیشگیری از عوارض ریوی (مشاوره پزشک)

٦-آثار آلودگی هوا بر ۲ نوع کوتاه و دراز مدت قابل تقسیم است، آثار سریع و کوتاه مدت آلودگی هوا به صورت اختلال در ضربان قلب (آریتمی)  و حملات قلبی (برای افرادی با بیماری زمینهای قلب) و درنهایت مرگ بروز می کند. بنابراین بیماران قلبی نباید در معرض این نوع آلودگی قرار گیرند.

٧- به یاد داشته باشید استنشاق هوای آلوده به ذرات معلق و گرد و غبار سبب نفوذ ذرات ریز به کیسه های هوایی می شود، بدین ترتیب اکسیژنرسانی به قلب محدود می شود  و آثار سوء این ذرات به صورت بی نظمی در ضربان قلب (آریتمی) و ایجاد حملات قلبی برای افرادی با بیماریهای زمینها قلب بروز می کند.

                      

درصورت مشاهده چنین علائمی فورا به مراکز درمانی مراجعه کنید.

٨- در درازمدت، ذرات ریز چند میکرونی گرد و غبار که وارد دستگاه تنفسی و خون شده، در جدار عروق رسوب کرده و با ایجاد التهاب، شرایط را برای بروز آترواسکلروز (تصلب شرایین) و تنگی عروق فراهم میکند. بنابراین اگر بیمار قلبی اجبارا در معرض چنین آلودگی قرار گرفت بعدا حتما به پزشک خود مراجعه کند تا آزمایشهای لازم روی وی صورت گیرد.

٩- شهروندان باید در فضاهای آلوده از تنفسهای عمیق خودداری کنند.

١٠- ریه سالمندان بر اثر کارکرد طولانی و تغییراتی در ساختار حبابهای ریوی، جدار قفسه صدری و عضلات و غضروفها (اعضای کمکی در تنفس) به فرسودگی دچار شدهاند، از اینرو حتی اگر سالمند به بیماری خاص ریوی مبتلا نباشد در برابر آلودگیها آسیب پذیر است.

١١- در مبتلایان به بیماریهای مزمن ریوی، برونشیت مزمن، آسم ریوی و بیماریهای انسدادی مجاری ریوی با جنبه مزمن سطح حبابهای ریوی و متعاقب آن ظرفیت حیاتی تنفس سالمند کاهش مییابد و حتی اگر سالمند سالم باشد در آلودگی هوا با مشکل دچار خواهد شد.

١٢- به سالمندان توصیه میشود از منازل خارج نشوند؛ چون میزان آلودگی در محیطهای سربسته بهطور نسبی کمتر از آلودگیهای خارج منازل است.

١٣ - تنگی نفس، احساس خفگی و عوارض ثانویه چون تهوع و سردرد از علائم مشکلات تنفسی سالمندان در شرایط آلودگی هواست.

١٤- در چنین شرایطی استراحت و پرهیز از تحرک، استفاده از پوشش آزاد و درصورت امکان استفاده از اکسیژن به سالمندان توصیه می شود.

١٥- تمامی بیماران قلبی و تنفسی، سالمندان، خردسالان و بزرگسالان بهدلیل وجود گرد و غبار در مناطق تهران از تردد در هوای آزاد خودداری کنند.